2015 yılında mobil ödeme sistemleri ile kişi başı 378 dolarlık alışverişin yapıldığı ABD pazarında bu yıl söz konusu sayının 722 dolara çıkması bekleniyor.

Hızlı büyümesini sürdüren mobil ödeme sistemleri, 2016 yılında iş yapış şekillerini değiştirecek yepyeni trendleri belirleyecek.

NFC özelliğine sahip telefonlar ya da hareket algılayan uygulamalarla hayatımızdaki yerini iyice sağlamlaştıran otomatik ödeme sistemleri, 2015 yılında sadece ABD pazarında 9 milyar dolarlık bir ekonomi yarattı.

Bu sayıya bakıldığında, bir ABD’linin yıllık ortalama mobil ödemede harcadığı para 378 dolar olurken, bu rakamın 2016 yılında 722 dolara çıkması bekleniyor.

ABD’de mobil ödeme yüzde 300 büyüyecek

Daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi 2016 yılının mobil ödemede patlamanın yaşanacağı yıl olması bekleniyor. Araştırmalar sonucu ortaya çıkan sayılar da bunu net bir şekilde gösteriyor. Öyle ki, sadece ABD’de mobil ödeme sayısının ikiye katlanması, ödeme hacminin ise bir önceki yıla göre yüzde 300, büyümesi bekleniyor. Tabii bu değişimler sadece ABD pazarıyla kısıtlı kalmayacak.

Türkiye, mobil ödemede hızlı yükselen ülkeler arasında

Teknolojiyi en hızlı şekilde içselleştiren ve günlük yaşama entegre eden nadir ülkelerden biri olarak Türkiye de bu konuda ciddi anlamda ön alıyor. Peki patlamanın yaşanacağı 2016 yılında mobil ödeme sistemlerindeki trendler neler olacak?

Son gelişmeler o kadar büyük bir iddiayla geliyor ki, önümüzdeki 12 ayda perakende sektöründeki dengelerin yeniden değişeceği söyleniyor. Hatta bu değişmelerin sadece perakende sektörüyle sınırlı kalmayacağı, iş yapış şekillerini de baştan aşağı değiştireceği de gelen iddialar arasında. Son verilere göre, 2016 yılında akıllı telefon sahibi her 4 kişiden birinin mobil ödeme sistemlerini kullanacağı öne sürülüyor.

2016 yılının mobil ödeme sistemlerinin tarihçesi açısından neden önemli bir yıl olacağı bu kadar sık bir şekilde dile getiriliyor? Açıkçası bunun en önemli nedenlerinden biri mobil ödeme dünyasına da sıçrayacak Apple ve Googe rekabeti.

Apple’ın ABD’nin ardından 2016 yılında Avrupa’da da Apple Pay sistemi için büyük bir baskı uygulayacağı biliniyor. Mobil iletişim sistemleri üzerinde tartışmasız bir üstünlüğe sahip olan Apple’ın, ödeme sistemleri konusunda yakalayacağı başarı ya da ortaya çıkabilecek hayal kırıklıkları, ödeme sistemlerinin beklenen etkiyi yaratıp yaratmayacağının çok daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlayacak.

Apple’ın tanıtımı doğru bir şekilde yapması halinde, mobil ödeme sistemlerini tamamen eline geçirmesi ve cep telefonunda olduğu gibi trendleri belirleyeceği öngörüsü hakim. Apple, yeni patent başvurusu ile ödeme sistemlerini bir başka seviyeye çekmeye çalışıyor. Başvurusu yeni yapılan bir patent Apple’ın noktadan noktaya mobil ödeme sistemi için sadece iMessage’dan daha büyük planları olduğunu gösteriyor. Başvuruya göre firma “telefon çağrısı, metin tabanlı mesajlaşma, e-posta dizisi, takvim etkinlikleri” dahil olmak üzere açıkça bunu diğer iOS sistemleri içine entegre etme arayışında. Bu sayede Apple’ın birçok uygulamasını kullanarak para gönderebilecek, takvime entegre otomatik para gönderme talimatları oluşturabileceksiniz. Diğer taraftan Google’ın da bu konuda boş durmadığını biliyoruz. Bu nedenle 2016 yılının mobil ödeme sistemleri konusunda kimin kazanacağı ve kimin kaybedeceği konusunda sonuçların net bir şekilde görüleceği yıl olması bekleniyor. Ayrıca mobil ödeme sistemlerinin sadece cep telefonlarıyla sınırlı kalmayacağını; giyilebilir teknolojilerin günlük hayatımızdaki yerini yaygınlaştırmasıyla birlikte, gözlük, saat ve bilekliklerin de birer teknolojik aksesuara dönüşerek günlük kullanımdaki yerlerini artıracağı da bekleniyor.

Yorumlar0
Onay Bekleyenler0

Okuyucu Yorumları