Geride bıraktığımız 2015 senesinde Türkiye’de internetten yapılan kartlı ödemeler 2014 senesine göre %30 oranında artarak 55 Milyon TL seviyesine ulaştı. E-ticaretteki bu büyüme önümüzdeki dönemlerde de artışını sürdürmeye devam edecek. Ancak sektörü asıl büyütecek olan güç hiç kuşkusuz perakende şirketleri. Hali hazırda offline tarafta mağaza operasyonları bulunan ve kendi müşteri kitlesine sahip bu markaların e-ticaret sektörüne girmesiyle birlikte hem kendileri hem de sektör büyümüş olacak.

Peki bu perakende şirketleri mevcut offline hizmetlerine ek olarak neden e-ticaret hizmeti vermeli? E-ticareti perakendeciler için cazip kılan faktörler nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım.

iStock_000015993266_Medium

Daha Düşük Operasyon Maliyeti
E-ticaret sitesi fiziki mağazanızda katlandığınız bir çok temel maliyetten sizi kurtarır. Bunlar; mağaza emlak maliyeti, mağaza personel maliyeti, demirbaş maliyeti ve depolama maliyeti gibi maliyetlerdir. Bununla beraber online reklamlar sayesinde reklam maliyetlerinizden daha verimli sonuç almanıza yardımcı olur.

Yeni Müşteri Kazanımı ve Marka Bilinirliğinin Artması
Fiziki mağazanıza ulaşma imkanı olmayan farklı bölgelerde yaşayan müşterilere e-ticaret yoluyla ulaşabilir böylelikle yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Bunun bir sonucu olarak da markanızı farklı kitlerle tanıştırarak marka bilinirliğinizi artırmış olursunuz.

Müşterilerinizi Daha İyi Tanımanızı Sağlaması
E-ticaret sitenize ekleyeceğiniz bir çok analitik araç sayesinde müşteri davranışlarını ve tercihlerini anlayabilir bu doğrultuda satışlarınızı artıracak yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Fiziki mağazanızdan çok daha zor ve maliyetli bir şekilde elde edeceğiniz bu veriyi tüm satış kanallarınızda kullanabilirsiniz.

Ölçeklenebilirlik
Günümüzde e-ticaret, perakende şirketleri için artık bir lüx değil, bir gereklilik. E-ticaret olmadan yapılan iş her zaman daha kısıtlı bir büyüme alanına sahip olacaktır. Ancak iyi bir online stratejiyle mevcut gücünüzü e-ticaret sektöründe kullanarak sınırları aşabilir ve işinizi kolaylıkla büyütebilirsiniz.

Ulaşılabilirlik ve Kolaylık
Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan akıllı telefonlar, günümüzde elektronik ticarete farklı bir boyut kazandırdı ve mobil ticarete (m-ticaret) evrildi. Müşteriler artık mobil cihazlar sayesinde dilediği yerde ve zamanda alış veriş yapabilir hale geldiler. Böylesine rahat ulaşılabilir ve kolay bir alışveriş deneyimi sunan m-ticaret elbette ki şirketler için de olmazsa olmaz bir satış kanalı haline geldi.

 
Yorumlar0
Onay Bekleyenler0

Okuyucu Yorumları