Mobil ödeme sistemlerinin banka kartı ve kredi kartlarının yerini alması, global olarak PayPal, Square, Apple Pay ve Bitcoin, ülkemizde de BKM Express gibi inovasyonların kullanım alanının yaygınlaşması, alışverişte nakitsiz dönemin yakıt olduğuna işaret ediyor.

Son dönemde ödeme sistemlerine yaşanan değişim, tüketici alışkanlıklarının da yeniden sorgulanmasına neden oluyor. Hatta bu durum, güncel para birimlerinin de uluslararası arenada tüketicilerin beklentilerini yeterince karşılayıp karşılayamadığı sorusunun da gündeme gelmesine neden oluyor. Nakit para kullanılmadan alışveriş yapılması aslında çok da yeni bir hadise değil. Öyle ki bilgisayarların perakende bankacılığına girdiği 1950’lerden beri kullanılıyor.

Çeklerin neredeyse yok olması, mobil ödeme sistemlerinin banka kartı ve kredi kartlarının yerini alması, PayPal, Square, Apple Pay ve Bitcoin gibi inovasyonların kullanım alanının yaygınlaşması, nakitsiz bir toplum olmaya yakın olduğumuza işaret ediyor. Banking Research  tarafından yapılan bir araştırma, nakitsiz ödeme çok hızlı büyürken, basılı para kullanımının da son bulmaktan uzak olduğunu gösteriyor.

ATM Endüstrisi Birliği’nin 13 ülkede yaptığı bir diğer çalışma da bu trendi doğrular nitelikte. Buna göre küresel nakit talebi, 2009-2013 yılları arasında yüzde 4.5 oranında arttı. 50 yıllık bu yolculukta, henüz nakitsiz toplum noktasına ulaşılmadı fakat bununla birlikte, dünya üzerinde mobil ödeme sistemleri gibi bazı inovasyonlar kendini gösterdi. Peki dünyayı bölgelere ayırıp incelediğimizde nelerle karşılaşıyoruz?

Avrupa

2015’te ülke tarihinde ilk kez Birleşik Krallık’taki her 10 kartlı ödemeden biri temassız şekilde gerçekleşti. Küçük ödemeleri daha kolay ve hızlı hale getiren temassız özelliği, nakit kullanımına önemli bir alternatif olarak ne çıkıyor. Londra, kaynak konusunda Amerika’dan daha az imkâna sahip olmasına rağmen dünyanın finansal teknolojiler başkenti olma yolunda hızla ilerliyor. Gelişen ödeme teknolojileri konusunda dünyanın önde gelen etkinliklerinden olan Money 20/20, bu yaz Kopenhag’da yapılacak. Böylelikle etkinlik ilk kez Amerika dışında bir yerde düzenlenmiş olacak. Bu durum, ödeme ve finansal teknolojiler alanındaki inovasyonlar için Avrupa’nın artan önemini gösteriyor. Artık Hollanda gibi ülkelerde, nakit ödemenin kabul edilmediği kafe ve hatta süpermarketler var. Pek çok kişi İskandinav ülkelerinde nakit kullanımının yavaş yavaş yok olmaya başladığına dikkat çekiyor.

Kuzey Amerika

Dünyadaki en ileri teknoloji ve araştırma merkezlerine ev sahipliği yapan Amerika, kredi kartı teknolojilerin uygulanması konusunda geride kalabiliyor. Örneğin çip barındıran ve pin kodlu kartlar, Amerika’da Ekim 2015’te piyasaya çıktı. Ancak tüm bunlara rağmen Kuzey Amerika’da mobil ödemelerde gelişmeler yaşanıyor. JP Morgan Chase bankası ve perakendeci Walmart, Apple Pay’e rakip olacak uygulamalar sundular. Bu gelişme perakendecilerin, bankaların ve düzenleyici kurumların daha hızlı ödeme ve potansiyel nakitsiz toplum konusunda inovasyon getirmekte olduğunun bir göstergesi oldu.

Afrika ve Orta Doğu

Kenya’daki mobil ödeme sistemi M-Pesa’nın başarısı dikkat çekici. Bu uygulama ile banka hesabı olmayan pek çok Kenyalı mobil telefonları ile para transferi yapabiliyor. Ayrıca Botswana ve Güney Afrika’daki mobil ödemelerde de benzer şekilde büyüme görüldü. Ancak M-Pesa’nın arkasındaki telekom şirketi olan Safaricom, bu başarıyı Tanzanya gibi komşu ülkelerde gösteremedi. Nijerya’daki bir gelişme ise, merkez bankasının nakit dolaşımı daha az olan bir ekonomi yaratma amacı güden Nakitsiz Nijerya Projesi. Afrika ve Orta Doğu, banka hesabı olan yetişkin sayısında en düşük bölgeler. Öte yandan aynı bölge, Çin ve diğer Asya Pasifik bölgeleri ile birlikte, ATM üreticileri için dünyanın büyüyen pazarlarını oluşturuyor. Bu ikisini birlikte değerlendirdiğimizde, bu bölge insanlarının basılı para kullanımının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Asya ve Latin Amerika

WeChat uygulamasının Çin’deki başarısı dikkat çekici. 650 milyon kullanıcı ile Çin’in en popüler uygulaması olan WeChat, 2011’de bir mesajlaşma uygulaması olarak başladı. Geçen zamanda taksi çağırma, yemek sipariş etme ve para transfer etme hizmetleri devreye girdi. Kullanıcılar uygulama ile kendi aralarında hem Çin parası Yuan hem de Bitcoin gibi kripto para transferi yapabiliyor. Nüfusun yarısından fazlasının finansal hizmetler sektörü kullanmadığı zayıf ekonomilerde, mobil para kullanımı potansiyel çözüm olarak görülüyor. Şili hükümeti, bu yönde başarılı hükümet girişimleri sergiliyor. Hindistan hükümeti ise 140.000 adet özel işletme ve devlet bankalarının oluşturduğu ve büyüyen özel ağı ile para yerine mobil ödeme sistemleri kullanımını geliştirmeye çalışıyor.

Avustralya

2010 yılında devreye giren temassız ödeme, nakit ve ATM kullanımını oldukça azaltan Avustralya, 2007 yılında yüzde 67 olan basılı para kullanımının, 2013’te yüzde 47’ye düştüğünü ortaya koyuyor. Bu azalma, tüm yaş ve gelir düzeyi gruplarında gerçekleşti.

Ayrıca bu bölgelerde, teknolojinin insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kullanım alanı yaratamamış olması da bir sebep olarak gösterilebilir.

Yorumlar0
Onay Bekleyenler0

Okuyucu Yorumları